Council of Minister (Sherbd)

S.N. NamePortfolios
Rt. Hon’ble Prime Minister
1Mr. Sher Bahadur Deuba Peace and Reconstruction;Home Affairs; Foreign Affairs; Science and Technology; General Administration; Livestock Development; Population and Environment
Hon’ble Dept. Prime Minister
2Mr. Bijay Kumar Gachhadar Federal Affairs and Local Development
3Mr. Kamal Thapa Energy; Urban Development
4Mr. Gopal Man Shrestha Education
Hon’ble Minister
5Mr. Gyanendra Bahadur Karki Finance
6Mr. Farmullaha Mansur Labor and Employment
7Mr. Deepak Bohara Health
8Mr. Sunil Bahadur Thapa Industry
9Mr. Jayanta Chanda Supplies
10Mr. Bikram Pande Forest and Soil Conservation
11 Mr. Jitendra Narayan Dev Culture, Tourism and Civil Aviation
12 Mr. Gopal Dahit Land Reform and Management
13 Mr. Mohan Bahadur Basnet Information and Communication
14 Mr. Ram Krishan Yadav Agricultural Development
15 Mr. Mahendra Yadav Water Supply and Sanitation
16 Mrs. Ambika Basnet Cooperatives and Poverty Alleviation
17 Mr. Bir Bahadur Balayar Physical Infrastructure and Transportation
18 Mr. Meen Bahadur Bishwakarma Commerce
19 Mr. Yagya Bahadur Thapa Law, Justice, & Parliamentary Affairs
20 Mr. Bhimsen Das Pradhan Defense
21 Mr. Sanjaya Kumar Gautam Irrigation
22 Mr. Rajendra Kumar K.C. Youth and Sports
23Mr. Brikam Bahadur Thapa Women, Children and Social Welfare Development
Hon’ble State Minister
24Mrs. Kunti Kumari Shahi Urban Development
25Mr. Sambhu Lal Shrestha Livestock Development
26Mrs. Sita Gurung Physical Infrastructure and Transportation
27Mrs. Sarita Prasai Agricultural Development
28Mr. Shesnath Adhikari Education
29Mr. Nar Bahadur Chand Commerce
30Mr. Abdul Rajjakgaddi Water Supply and Sanitation
31Mr. Tapta Bahadur Bista Information and Communication
32Mr. Amarsingh Pun Irrigation
33Mr. Dilman Pakhrin Law, Justice, & Parliamentary Affairs
34Mr. Udaya Shamser Rana Finance
35Mr. Tejulal Chaudhari Youth and Sports
36Mrs. Champa Devi Khadka Cooperatives and Poverty Alleviation
37Mr. Janak Raj Chaudhari Federal Affairs and Local Development
38Ms. Sumitra Tharuni Culture, Tourism and Civil Aviation;
39Ms. Yesoda Kumai Lama Land Reform and Management
40Mr. Biraj Bista Science and Technology
41Mrs. Kamala Devi Sharma Forest and Soil Conservation
42Mr. Bhaskar Bhadra Energy
43Mr. Sushil Kumar Shrestha Supplies
44Mrs. Kanta Bhattarai Women, Children and Social Welfare Development